Od dnia 26 października uczniowie klas 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne.
Korzystamy z aplikacji Discord. https://discord.com/
Lekcje odbywać się będą zgodnie z normalnym planem lekcji.
Do zobaczenia ONLINE.
Od dnia 26 października uczniowie klas 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne.
Korzystamy z aplikacji Discord. https://discord.com/
Lekcje odbywać się będą zgodnie z normalnym planem lekcji.
Do zobaczenia ONLINE.
W czwartek, 15 pażdziernika2020 roku w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia Pierwszej Klasy. Dzieci przygotowały krótki występ artystyczny, pomogły im w tym koleżanki ze starszych klas i z zerówki.
Po występach pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała nasze pierwszaki i życzyła samych szóstek, i wszystkiego, co najlepsze.
Na zakończenie tej podniosłej uroczystości rodzice ślubowali iż będą :
Już oficjalnie pierwszoklasiści powitani przez szkolnego opiekuna SKO i zaproszenie do wspólnej zabawy w oszczędzanie.
Z czerwonymi policzkami, pomalowanymi przez moc emocji, rękami pełnymi upominków i słodyczy, nasza wspaniała dwójka pierwszoklasistów rozeszła się do domów.
Wychowawczyni klasy pierwszej
Sylwia Radel
Uczniu rozwiąż quiz (test wyboru) umieszczony na Formularzach Google pod adresem: https://forms.gle/nLGL45iJAsbU2Asq5.
Odpowiedzi na pytania należy przesłać poprzez formularz google do 16 listopada 2020 r.
Celem konkursu jest:
– rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu statystyki, statystyki publicznej i Powszechnego Spisu Rolnego 2020 wśród uczniów szkół podstawowych i średnich;
– wzbudzenie zainteresowania statystyką publiczną, wśród uczniów.
Do wygrania atrakcyjne nagrody dla uczniów i szkół:
Dla 60 najlepszych uczniów:
powerbank, pendrive, koc piknikowy, ręcznik szybkoschnący, koszulka T-shirt, czapka z daszkiem (gadżety z logo Powszechnego Spisu Rolnego 2020).
Dodatkowo każda szkoła, której uczniowie znajdą się wśród zwycięzców konkursu otrzyma1 zestaw piłek (piłki do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej) z logo Powszechnego Spisu Rolnego 2020 (maksymalnie 60 szkół).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Zarówno spis ludności i mieszkań, jak i spis rolny są badaniami obowiązkowymi, realizowanymi w oparciu o ustawy o spisach. Są to jednocześnie największe przedsięwzięcia statystyczne jakie podejmowane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Realizacja takich projektów wymaga pełnej mobilizacji, zarówno społeczeństwa jak i państwa.
Spisy powszechne są istotnymi momentami w życiu narodu, kiedy państwo pyta swoich obywateli „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. W ocenie organizacji międzynarodowych spisy są jednymi z największych przedsięwzięć organizacyjnych mobilizujących narody w czasach pokoju. Spisom powinien przyświecać cel profesjonalnej ich realizacji, co jest nie bez znaczenia dla odbioru wizerunku państwa przez obywateli.
Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze do Narodowego Spisu Powszechnego 2021.
Spis będzie poprzedzony dwoma spisami próbnymi:
Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu będzie opublikowana w odpowiednim czasie na stronie GUS i stronie spisu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.
Więcej na https://spis.gov.pl/
14 paźdzernika jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Szanowni Rodzice,
w związku z zawartą polisą PZU Edukacja nr. 1053244442 (potwierdzenie_zaw._umowy_ubezpieczenia_1053244442.pdf) na okres od 01.09.2020-31.08.2021 przekazujemy do zainteresowanych Państwa, którzy chcieliby przystąpić do ubezpieczenia NNW dzieci następujące załączniki:
1. Ogólne warunki umowy - OWU NNW Edukacja - OWU_NNW_PZU_Edukacja_od_15.09.2018.pdf
2. szablon informacyjny [ informacja dla Rodzica o nr. polisy, nr konta do wpłaty ] STOWARZYSZENIE_Edytowalny_szablon_informacyjny.pdf
3. Dla nauczyciela i wychowawcy OWU_OC_nauczycieli_wychowawcow_i_opiekunow_od_15.09.2018.pdf
4. informacje o dystrybutorze ubezpieczeń Informacja_o_dystrybutorze_-_wzor_dla_AW_____kopia.docx
5. STOWARZYSZENIE_szablon_informacyjny_5_zl_OC_NAUCZYCIELA.pdf
Lasy zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływaja korzystnie na klimat i samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają ekologiczny surowiec, drewno, tworzący dom również dla nas. Polscy lesnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one juz blisko 1/3 powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo.
Uczniowie Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMY - posadź własne drzewko. Przedstawiciele Nadleśnictwa Żednia rozdali sadzonki dla wszystkich chętnych osób, które chciały przyłączyc się do akcji i przyczynic się do ochrony klimatu.
Szkoła jest miejscem, gdzie stykają się różne charaktery. Nieuniknionym jest, że w pewnym momencie dziecko będzie uczestniczyło w znęcaniu się fizycznym lub psychicznym lub będzie tego świadkiem. Wyśmiewanie się, popychanie, pomijanie w zabawach - z pozoru błahe i krótkotrwałe zachowania mogą mieć wpływ na Twoje dziecko, niezależnie w jakim charakterze występuje.
Doskonałym sposobem na to jak zacząć rozmawiać z dzieckiem jest pogawędka o najnowszych wydarzeniach. Ponieważ dla wielu dzieci to niewygodny temat, krąż wokół niego, aby dostać się do środka. Gdy dojdziesz do sedna, podkreśl, że Twoje dziecko nie musi mierzyć się z problemem samo.
Istnieje wiele objawów zastraszania. Czasami są one bardziej oczywiste, jak podarte ubrania, niewyjaśnione urazy lub brakujące rzeczy. Inne objawy są bardziej subtelne, brak chęci zabawy z niektórymi z przyjaciół, pogorszenie ocen w szkole lub utrata zainteresowania. Można również zaobserwować zmiany nastroju i wystąpienie depresji. Prześladowane dzieci będą szukać wymówek, żeby nie iść do szkoły. Mogą udawać choroby, takie jak bóle brzucha i głowy. To ważne, aby być spostrzegawczym.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to odbyć z nim rozmowę i pokazać swoje wsparcie. Większość dzieci powie rodzicom, że problem się nasili jeśli interweniują. Wbrew temu, co możesz pomyśleć, nie zaleca się konfrontacji z rodzicami drugiej strony. Rodzice będą bronić dziecka i zaprzeczyć, że jest do tego zdolne. Prowadzi to często do walki wśród dorosłych, która nie rozwiąże problemu. Spotkaj się z dyrektorem, spokojnie o tym porozmawiaj - chcesz mieć szkołę po swojej stronie, a nerwy w tym nie pomogą.
Jeśli okaże się, że to Twoje dziecko się znęca, ważne, aby nie żyć w zaprzeczeniu. Usiądź z dzieckiem i odbądź rozmowę. Powiedz mu, że słyszałaś doniesienia, że jego zachowanie było agresywne. Powiedz też, że je kochasz, ale jego zachowanie musi się zmienić i nie będziesz tego tolerować. Należy wspierać wszelkie kary jakie nakłada szkoła i wyjaśnić mu, dlaczego zastraszanie nie jest dopuszczalne. Niech wie, że to naprawdę powoduje ból i jest nie do przyjęcia.
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zastraszanie w szkole jest interwencja innych dzieci. Ważnym jest, aby rozmawiać z dziećmi o przywództwie i pomaganiu innym. Ucz dzieci empatii i odprowadzania ofiar w bezpieczne miejsce. Jeśli dziecko jest fizycznie prześladowane, niech natychmiast wzywa kogoś dorosłego. Udowodniono, że zastraszanie w szkołach spada o 10 procent, jeśli to dzieci reagują.
pobrane z www.ofeminin.pl/dziecko/mam-dziecko/nekanie-dziecka-w-szkole-co-mowic-i-jak-reagowac/xrsf6lq
autorka Marta Piróg
Efektywne uczenie się to jedna z przydatnych umiejętności, którą wykorzystujemy przez całe życie. Warto poznać sposoby, które sprawią, że nauka będzie nie tylko przyjemna, ale również skuteczna. Jakie techniki mogą się nam przydać?Naukę zawsze powinniśmy rozpocząć od wyznaczenia krótkoterminowego i długoterminowego celu. Zrozumienie, po co uczymy się danej rzeczy i kiedy będziemy mogli z niej skorzystać, jest ważnym elementem motywacyjnym. Bez tego nauka będzie odbywać się według zasady 3xZ - zakuć, zdać, zapomnieć. Wykorzystanie odpowiednich technik uczenia się jest efektywne tylko w parze z motywacją wewnętrzną.
Zanim nasze dziecko rozpocznie uczenie się warto, aby przygotowało siebie i swoje miejsce pracy. Na co zwrócić uwagę?1. Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie. Ważne jest, aby dziecko było wyspane, najedzone i napojone. Im młodsze dziecko, tym ważniejsza jest dla niego również aktywność fizyczna. Młodsi uczniowie szczególnie potrzebują ruchu, dlatego przed nauką zaproponujmy zabawę na świeżym powietrzu, krótką wycieczkę rowerową itp. Niezwykle ważnym czynnikiem jest też sen. Jeśli nasze dziecko nie prześpi odpowiedniej liczby godzin (około 9-10 godzin), to jego produktywność zostanie obniżona. Pilnujmy też, aby dziecko nie zasiadało do lekcji zaraz po posiłku – wówczas nauka jest utrudniona, ponieważ duża część energii w organizmie jest przeznaczona na trawienie, a nie na myślenie i zapamiętywanie.2. Zaplanuj, czego dziecko będzie się uczyć. Im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebuje pomocy rodzica. Jak to zrobić?
3. Przygotuj potrzebne pomoce do zadań. Zapewnij linijkę, ołówek, kredki, kątomierz, cyrkiel itp. Ograniczysz w ten sposób stres związany z szukaniem potrzebnych rzeczy już podczas nauki. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy dziecko z trudnościami w koncentracji – wtedy każde niezaplanowane odejście od miejsca nauki utrudnia powrót i motywację do pracy.4. Pamiętaj o porządku w miejscu nauki. Usunięcie wszelkich rozpraszaczy, takich jak maskotki, telefon, czasopisma, gry itp., pomoże dziecku skierować uwagę na wykonywanie zadań. 5. Zapewnij ciszę w pokoju, w którym uczy się dziecko. Koniecznie należy wyłączyć komputer (chyba, że dziecko wykonuje zadanie z jego użyciem), telewizor, telefon (również z wibracji). Dopilnuj, aby młodsze rodzeństwo nie przeszkadzało np. głośnymi zabawami. Zdarza się, że niektóre dzieci potrzebują do uczenia się muzyki. W takim przypadku zadbajmy, aby była to muzyka instrumentalna o cichym, łagodnym brzmieniu.6. Zorganizuj jedno miejsce do nauki – ważne, aby dziecko uczyło się zawsze w tym samym miejscu i mniej więcej o tej samej porze. Mózg przyzwyczaja się do tej stałości, zaczyna kojarzyć miejsce z uczeniem się, wysiłkiem intelektualnym i po pewnym czasie już sam fakt znalezienia się w danym miejscu uruchomi neuroprzekaźniki sprzyjające uczeniu się.7. Zadbaj o regularne przerwy – mózg potrzebuje odpoczynku. Im młodsze dziecko tym krótsza możliwość koncentracji na zadaniu:
Można też zastosować technikę 90/10, czyli 90% czasu dziecko poświecą na uczenie się, a 10% na przerwę.
Technika „Pomodoro”:
Uwaga! Po trzech Pomodoro (z rzędu) robimy dłuższą przerwę, najlepiej 15-30 minutową.Częste i głębokie przetwarzanie informacjiChcąc zapamiętać treści, musimy je regularnie powtarzać. Nie wystarczy raz – a nawet kilka razy – przeczytać temat w książce (płytkie przetwarzanie). Wiedza na dłużej zostanie w głowie, jeśli dziecko poświęci na jej naukę więcej namysłu (głębokie przetwarzanie). Jak tego dokonać?
Jak powtarzać w domu wcześniej zdobytą wiedzę?
Warto pamiętać, że nauka w dużej mierze zależy od środowiska, w którym uczy się dziecko. Atmosfera panująca w domu może hamować lub inicjować proces uczenia się. Jeśli nauka w domu jest dobrze zorganizowana, staje się przyjemna i ciekawa. Prowadzi to do uwalniania dopaminy – substancji w mózgu, która jest silnym motywatorem.
autorka: Marzena Jasińska
pobrane z https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nie-marnuj-czasu-ucz-sie-efektywnie
Wszawica to jedna z chorób pasożytniczych, z którą najczęściej spotykają się dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym (3–15 lat). Wbrew powszechnie przyjętym założeniom nie zawsze jest ona objawem braku higieny, nie zależy od niskiego statusu społecznego i występuje we wszystkich krajach na świecie1. Według statystyk Głównego Inspektoratu Sanitarnego najwięcej przypadków wszawicy w Polsce notuje się w jej największych miastach – Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi2. To, że wszy rozwijają się u osób z długimi i rzadko mytymi włosami również jest mitem wartym obalenia4. W związku z tym wszawica nie powinna być przedmiotem wstydu, a świadomość jej problemu należy rozszerzać zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby: wszawicę głowową, odzieżową i łonową, wywoływane przez różne ekotypy pasożyta. Pierwszy z nich związany jest z wszą głowową, czyli Pediculus humanus capitis, która składa od 100 do 300 jaj podczas cyklu życiowego trwającego około miesiąca. Jaja charakteryzują się wydzielaniem silnie klejącej substancji, za sprawą której mocno przylepiają się do skóry człowieka3.Te pasożyty najlepiej czują w dużych skupiskach ludzi takich jak szkoły, internaty czy kolonie, a także w miejscach, w których skracamy dystans, np. w komunikacji miejskiej4. Jednak warto pamiętać, że do zarażenia dochodzi nie tylko poprzez kontakt bezpośredni. Dużym problemem jest brak odpowiednich środków ostrożności wśród dzieci, które nie mają wyrobionych właściwych nawyków związanych z higieną i użyczają kolegom swoich zabawek, czapek, grzebieni, a nawet ręczników.Pojawienie się larw wszy nie zawsze jest momentem rozpoznania choroby, gdyż są one trudno dostrzegalne. W pierwszej kolejności pojawia się świąd i zaczerwienienie, przez co dochodzi do drapania, a w związku z tym powstawania ran i wtórnych nadkażeń bakteryjnych. W niektórych przypadkach włosy mogą sklejać się ze względu na lepką wydzielinę produkowaną przez gnidy1. Miejscami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są okolica skroniowa, ciemieniowa i potyliczna głowy. To tam najchętniej bytują wszy3.
Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się problemu wszawicy warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Niezwykle istotna jest regularna kontrola głowy dziecka pod kątem obecności wszy i ich larw. Jednak w momentach sprzyjających zarażeniu wszawicą, np. podczas wyjazdu na obóz czy kontaktu z osobą cierpiącą na tę przypadłość, warto sięgnąć nie tylko po pielęgnację, lecz także po odpowiednio dopasowaną ochronę. Niezastąpionym rozwiązaniem może okazać się testowany dermatologicznie PARANIT OCHRONNY. Ma on postać odżywki w sprayu, która nie tylko dba o zdrowy wygląd włosów ale również pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia wszawicą tworząc środowisko nieprzyjazne dla wszy.
Co zrobić, jeśli, mimo zachowania odpowiednich środków ostrożności, wszy lub gnidy pojawią się w Twoim domu? Musisz wiedzieć, że wciąż powszechne mity związane z wszawicą są dawno nieaktualne, dlatego golenie głowy czy nacieranie jej naftą to zupełny przeżytek2.Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które doskonale poradzą sobie z likwidacją pasożytów. Możesz sięgnąć po wyroby medyczne marki Paranit, w których składzie znajdziesz substancje takie jak dimetikon lub oleje mineralne, aktualnie uznane jako standardy leczenia wszawicy. Jedną z opcji wyboru może być PARANIT SZAMPON LECZNICZY, który eliminuje wszy i gnidy jedocześnie myjąc włosy i zapewniając odpowiedni poziom higieny. Dodatkowo możesz zastosować polecany dla dzieci już od 6 miesiąca życia PARANIT LOTION lub wersję dla skóry wrażliwej, czyli PARANIT SENSITIVE LOTION, który doskonale sprawdzi się przy długich włosach. Jeśli chcesz poznać szczegóły, odwiedź stronę internetową: www.paranitnawszy.pl i sprawdź, jakie preparaty będą w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem w walce z wszawicą.Pamiętaj, że wszy bardzo szybko przenoszą się na innego żywiciela. Dlatego w przypadku rozpoznania choroby szczególną ostrożność należy zachować wobec wszystkich domowników i tych, którzy potencjalnie mogli mieć kontakt z osobą zarażoną. Natomiast nie musisz obawiać się zwierząt, gdyż one nie są zagrożeniem, a wesz ludzka na nich nie bytuje1.Ostatnim krokiem do pozbycia się problemu wszawicy jest zadbanie o przedmioty osobiste, czyli ozdoby do włosów, grzebienie, ubrania i pościel, z którymi kontakt miały osoby zarażone. W tym celu należy wygotować, wyprasować lub zamrozić dane rzeczy, a jeśli jest taka możliwość, to zastosować preparaty chemiczne temu służące4. Aby nie dopuścić do rozmnażania pasożytów staraj się edukować dzieci i wyrabiać w nich odpowiednie nawyki związane z higieną.
W tym roku szkolnym pandemia COVID-19 spowodowała wiele zmian w organizacji placówek. W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach uczniowie spotkali się podczas uroczystej Inauguracji Roku Szkolnego przy zachowaniu odpowiednich procedur i reżimu sanitarnego.
Pani dyrektor Irena Suprun powitała wszystkich uczniów oraz nauczycieli i rodziców klasy 0 podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Następnie uczniowie zostali zapoznani z procedurami postępowania w związku z pandemią oraz zasadami funkcjonowania szkoły oraz udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Z nową energią i chęcią do pracy powitaliśmy Nowy Rok Szkolny.
---------------------------------------------------------------
W załączeniu List Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Infrastruktury i Głównego Insektora Sanitarnego:
Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach na podstawie Rozporządzenia Dyrektora nr 7/2020 z dn. 25.08.2020
obowiązują od 1 września 2020 r.
Cel procedury
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się choroby. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, .ustalenie zasad postępowania profilaktycznego oraz zasad postępowania w przypadku potwierdzonego w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach zachorowania.
Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
3. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
● zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
● zakrycie nosa i ust,
● obowiązkowa dezynfekcja rąk,
● ograniczone przemieszczanie się po szkole,
● ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
5. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
6. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej..
7. Szkoła posiada termometr bezdotykowy. Pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym po wejściu do szkoły jest obowiązkowy, za zgodą rodzica/prawnego opiekuna.
8. Ze względu bezpieczeństwa przemieszczanie się po szkole zostaje ograniczone do minimum. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I – III przebywają na piętrze.
9 .Obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania uczniów bez opieki na terenie szkoły (w tym na boisku szkolnym i na placu zabaw) w czasie trwania zajęć szkolnych.
10. Procedury obowiązują również w odniesieniu do zajęć pozalekcyjnych.
§ 2
Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych
1. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów.
2. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w szafce; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
3. Uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.
4. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane.
5. Podczas zajęć lekcyjnych nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, nie ma jednak przeszkód aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
6. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane.
7. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
8. Przybory do ćwiczeń (piłki, maty, sprzęt sportowy itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
§ 3
Organizacja przerw
1. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min.
2. Klasy 0 - III spędzają przerwy pod nadzorem nauczyciela.
3. Zaleca się korzystanie przez dzieci z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
§ 4
Przebywanie w szatni
4. Uczeń zobowiązany jest po skorzystaniu z szatni udać się bezpośrednio na lekcję lub do domu.
§ 5
Przyprowadzanie i odbierania ucznia ze szkoły
1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
2. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
3. Ucznia do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
4. Do szkoły uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach
(10 minut przed rozpoczęciem zajęć)
5. Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
6. Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się tylko głównym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku dezynfekuje ręce.
7. Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły (klas 0 - I) mogą przebywać tylko i wyłącznie w korytarzy przy bibliotece, zachowując dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1.5 metra.
8. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 6
Nauczyciele
1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w szkole.
2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej, hybrydowej lub w formie kształcenia zdalnego.
3. Podstawową formą pracy z uczniami w szkole są zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku lekcyjnym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
5. Nauczyciele pełnią dyżury podczas przerw na korytarzu/ boisku szkolnym (w czasie sprzyjającej pogody) lub pozostają w sali z uczniami w czasie swojego całego dnia pracy.
5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u ucznia nauczyciel, za zgodą rodzica, może
zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.
§ 7
Rodzice
1. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
2. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń zdrowy - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
3. Nie może do szkoły przyjść uczeń, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji
4. Rodzice zobowiązani są do przekazania wychowawcy/dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
5. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
§ 8
Pracownicy szkoły
1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów i innych pracowników przed zarażeniem.
2. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
3. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
4. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
5. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
6. Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się osobę sprzątającą do:
● utrzymywania w czystości podłóg, korytarzy,
● dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
● dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
● dezynfekcji toalet.
7. Do obowiązków personelu sprzątającego należy także:
● sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemniku umieszczonym przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
● napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
● wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
8. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
§ 9
Spożywanie posiłku
1. Uczeń może spożywać posiłek w budynku szkoły, o wyznaczonej porze.
2. Firma prowadząca działalność cateringową odpowiada za stosowanie bezpiecznych procedur i wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
3. Obiady mogą być spożywane w stołówce szkolnej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego
i bezpieczeństwa w miarę możliwości organizacyjnych placówki.
4. Posiłki wydawane będą wg ustalonego harmonogramu.
5. Po spożyciu posiłku blaty i krzesła będą dezynfekowane.
6. Posiłki przyniesione z domu, uczeń powinien spożywać w trakcie przerwy.
§ 10
Kontakt z osobami trzecimi
1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 1,5 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek, mały korytarz.
4. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce.
§ 11
Wybór formy kształcenia
1. Wybór formy kształcenia – stacjonarnej lub zdalnej dokonany zostanie w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze powiatu białostockiego.
2. W zależności od tego, czy powiat białostocki, na terenie którego znajduje się szkoła, został zaliczony do strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z Rozporządzeniem RM z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły i wprowadzenia:
1) mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
2) kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
3. W sytuacji niezaliczenia powiatu białostockiego do strefy „żółtej” lub „czerwonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN
dla szkół i placówek oświatowych.
4. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 2 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.
§ 12
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,5ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. izolatorium, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
6. W izolatorium uczeń przebywa pod opieką pracownika szkoły z zapewnieniem minimum 2 m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
7. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku (nr tel.
85 732 52 36 ) oraz osobę prowadzącą szkołę.
8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłocznie informuje rodziców i pracowników szkoły.
9. Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
10. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 13
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zakażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
§ 14
Postanowienia końcowe
1. Procedura wchodzi w życie z dniem 01.09.2020r. i obowiązuje do odwołania.
2. Procedura może być modyfikowana.
3. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
4. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
5. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą za pośrednictwem strony internetowej szkoły lub poczty e-mail
6. O zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
7. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne informacje i numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
Spot telewizyjny
Gmina Gródek po raz drugi uzyskała dofinansowanie na wsparcie zdalnej nauki, tym razem w ramach projektu grantowego pn. „Zdalna Szkoła+”. W tej edycji głównymi odbiorcami udzielonego wsparcia mają być uczniowie z rodzin wielodzietnych.
Złożony przez Gminę Gródek wniosek o przyznanie grantu w ramach projektu „Zdalna Szkoła+” został wybrany do dofinansowania. Gmina Gródek otrzymała grant w wysokości 54 461,60 zł na zakup 20 laptopów wraz z oprogramowaniem, które trafiły do Szkoły Podstawowej w Gródku i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach. Sprzęt zostanie użyczony uczniom z rodzin wielodzietnych, którzy nie mają warunków technicznych do kształcenia zdalnego. Po zakończeniu zdalnej nauki i powrocie szkół do stacjonarnego nauczania sprzęt będzie wykorzystywany przez szkoły w celach edukacyjnych.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1. 1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” dotycząca realizacji projektu grantowego pn.: Zdalna Szkoła+ w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020.
3 laptopy dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach przekazał pan wójt Wiesław Kulesza.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.
Społeczność Uczniowska NSP w Załukach
W tym roku szkolnym w sposób wyjątkowy pożegnaliśmy się z nauczycielami i wychowawcami. Uczniowie poszczególnych klas spotkali się przed szkołą o wyznaczonych godzinach i wspólnie pożegnali rok szkolny. Świadectwa i nagrody zostały rozdane i każdy mógł rozpocząć upragnione wakacje.
Absolwenci NSP w Załukach pożegnali społeczność szkolną oraz otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Łezka w oku zakręciła się niejednemu ale na końcu każdy był usmięchniety. Do zobaczenia w dorosłym życiu na innej drodze, na innym szlaku.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy zdrowia i bezpiecznych wakacji, słonecznej pogody i wspaniałych wrażeń. Obyśmy wszyscy mogli spotkać się już we wrześniu w szkole zdrowi, wypoczęci i pełni chęci do pracy w kolejnym roku szkolnym.
Kadra Pedagogiczna i Dyrektor Szkoły NSP w Załukach
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwoe i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzmy zwierzęciu w oczy ani nie pokazujmy mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
Pobrano z https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadach
Uwaga!
Proszę przynieść wszystie podręczniki ministerialne w środę i we czwartek (24-25 czerwca) i oddać wychowawcom klas.
Pilne!!!!!
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w piątek 26 czerwca.
Ze względu na pandemię wirusa COVID-19 nie będzie uroczystego apelu w szkole. Spotykamy się przed szkołą. Obowiązują maseczki ochronne.
Porządek odbioru świadectw:
10.00 klasy 0-3
10.30 klasy 4-6
11.30 klasy 7-8 - Pożegnanie absolwentów
DNi WOLNE OD NAUKI ZDALNEJ:
16 czerwca (wtorek) - Egzamin Ósmoklasisty z języka polskiego
17 czerwca (środa) - Egzamin Ósmoklasisty z matematyki
18 czerwca (czwartek) - Egzamin Ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego
1 czerwca - Dzień Dziecka - dzień wolny do zajęć dydaktycznych i od zajęć online
11 czerwca - Boże Ciało - dzien wolny do zajęć dydaktycznych i od zajęć online
12 czerwca - dzień wolny do zajęć dydaktycznych i od zajęć online
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
poniedziałek 15.06.2020
---------------------------------
10:15 język polski klasa VIII
11:15 język angielskiklasa VIII
12.15 matematyka klasa VIII
Powered by aSc EduPage